O filmie

Codzienność przesłania nam zgiełk i potok mało istotnych informacji. Media bohaterami masowej wyobraźni kreują celebrytów i często przypadkowe osoby. Prawdziwi bohaterowie żyją i umierają często w ciszy. Ich historie przechodzą często całkowicie nie zauważone. Tak zapewne byłoby i Beatyfikacją Dziesięciu Elżbietanek , które w 1945 roku zostały bestialsko zamordowane na Dolnym Śląsku przez sowieckich żołnierzy. Tak jak w przypadku Beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej Bóg miał swój plan, polegający na tym, że z powodu pandemii te dwie osoby Beatyfikowane były razem – a dzięki temu dowiedzieliśmy się o Ich głębokich relacjach.

Tak i w przypadku Męczenniczek wydarzyła się tragedia, która w zupełnie nowym świetle stawia Ich historię. Wybuchła wojna w Ukrainie. Historie, które działy się na Dolnym Śląsku kiedy bestialsko gwałcono i zabijano kobiety – dzieją się ponownie. Jakby nikt nie odrobił lekcji , jakby historia musiała jednak toczyć się kołem a zło wciąż było obecne.

Nasz film pokazuje historię Elżbietańskich Męczenniczek ale i stara się ( także przez pryzmat wydarzeń na Ukrainie ) odpowiedzieć na pytania : czy dzisiaj jest za co umierać , czym jest męczeństwo , czy dzisiejszy świat potrzebuje Świętych, dlaczego zło wciąż jest wśród nas?To pytania obok, których nie wolno nam przejść obojętnie. Tak i z pewnością nikt, kto obejrzy :”Siostry – Dziesięć panien mądrych” nie pozostanie wokół tego filmu obojętny. Chociaż nie jest to film łatwy w odbiorze – może uczynić nas i świat troszkę lepszym. A pytania zadane w filmie jeszcze na długo pozostaną – z pewnością – w każdym z widzów.